Sodobni svet se v veliki meri vrti okoli ekonomske rasti, ki močno temelji na inovacijah in tehnologiji, da nadaljuje svojo pot v nebo. V zadnjih desetletjih pa se je ta napredek prepogosto dogajal na račun zunanjih okoliščin, še posebej v zvezi z vplivom človeštva na okolje in družbo kot celoto. To še posebej velja za Evropo, kjer smo zgodovinsko zelo uspešno prenesli mnoge dele našega gospodarstva na druge dele sveta. Kot rezultat tega in naše podpovprečnosti pri komercializaciji naših inovacij, Evropa danes ni globalni tehnološki ali inovacijski voditelj. Za razliko od ameriških ali kitajskih gigantov, ki so povečini nastali v zadnjih 20 letih, je minilo precej več časa odkar so nastala evropska podjetja, ki so zares posegla v vrh svetovnega gospodarstva.
Kljub temu pa obstaja eno področje, kjer je Evropa bila in še vedno ostaja globalno vodilna. Znanost. Če to združimo z dejstvom, da je Evropejcem v povprečju bolj mar za okolje in svoje bližnje kot ljudem v nekaterih drugih velesilah, lahko vidimo razloge za odločitev EU, da bo njena ključna inovacijska prioriteta v vseh sektorjih deeptech.
Zelo spodbudno je videti, da EU kot institucija prepoznava nekaj, kar je že nekaj časa očitno tistim, ki že dlje delamo s komercializacijo znanosti in prebojnih tehnologij. Vodilna organizacija, ki je postala de facto ceh, ki povezuje strokovnjake na področju deeptecha po vsej Evropi, je Deeptech Alliance (DTA). Že vrsto let povezuje najboljše evropske deeptech startupe z mednarodnimi podjetji in investitorji, od začetka leta 2023 pa je preko Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja prisotna tudi v Srednje-Vzhodni Evropi.
Premik proti Deeptechu
V svetu, ki se vse bolj zaveda vpliva tehnologije na naše življenje, se Deeptech Alliance pojavlja kot ključna sila, ki priznava globok pomen inovacij ne samo za gospodarsko rast, ampak tudi za izboljšanje družbe in ohranitev našega planeta. Evropski poudarek na znanosti in naraščajoča osredotočenost na trajnost in družbeno odgovornost postavljata deeptech kot ključno pot do uspeha za novonastala podjetja.
Deeptech prepoznamo po izjemno naprednih tehnologijah, večinoma zakoreninjenih v znanstvenih prebojih. Te imajo potencial, da se z njihovo pomočjo človeštvo spopade z nekaterimi najbolj perečimi globalnimi izzivi. Te tehnologije, ki temeljijo na globokem znanstvenem razumevanju, ponujajo inovativne rešitve na področjih, kot so čista energija, zdravstvo, varstvo okolja in podobno.
Pomembno je tudi, da tako prebojne tehnologije za startupe pomenijo veliko konkurenčno prednost. Ker so lastniki tehnologij, ne le njihovi uporabniki je mnogo lažje obdržati dolgoročno vodilno vlogo napram podjetjem, ki bi jim želela slediti, kajti razviti primerljivo sofisticiran produkt je tehnološko izjemno zahtevno.
Ljubljanski univerzitetni inkubator: Pionirji Deeptecha v Srednje-Vzhodni Evropi
Vključitev Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja v Deeptech Alliance predstavlja pomemben korak za startupe v Srednje-Vzhodni Evropi. Kot prvi član iz te regije inkubator ne odpira vrat le za lokalne startupovce, temveč tudi povezuje ogromni deeptech potencial Srednje-Vzhodne Evrope s širšim evropskim in svetovnim ekosistemom deeptecha.
Srednje-Vzhodna Evropa ima bogato zgodovino znanstvenih dosežkov in inovativnega razmišljanja. Z DTA si lahko startupi iz te regije ustvarijo dostop do močne mreže strokovnjakov deeptecha, investitorjev in korporacij, ki spodbujajo sodelovanje, izmenjavo znanja in priložnosti, ki presegajo regionalne meje, ki so sicer omejitev za marsikateri startup. DTA za startupe predstavlja most do sodelovanja z mednarodnimi igralci in dostop do globalnega odra za njihove deeptech rešitve.
Priložnosti za startupe iz celotne regije
Startupi iz Srednje-Vzhodne Evrope se lahko pridružijo programom Deeptech Alliance. V letu 2023 DTA organizira dva programa – Clean Energy in Industry 4.0 – katerima se bo v letu 2024 pridružil še tretji. Vsi programi startupom prinašajo koristi na več ključnih načinov:
- Mednarodne stranke in partnerstva: Jedro DTA programov je povezovanje razvitih startupov z mednarodnimi korporacijami, ki iščejo inovativne rešitve. To odpira vrata za pilotske projekte, preverbo konceptov, skupen razvoj in celovito komercializacijo tehnologij z zvenečimi imeni kot so Bosch, Novo Nordisk, Enel, Ørsted in podobni.
- Dostop do kapitala: DTA ima v mreži več kot 120 investitorjev, ki aktivno iščejo deeptech priložnosti. Tako se regionalnim startupom povečuje možnosti za pridobitev ključnega financiranja.
- Izmenjava znanj: DTA je platforma za izmenjavo znanj, kjer se lahko startupi učijo iz izkušenj drugih. Ta izmenjava znanja pomaga pri obvladovanju izzivov prehoda znanstvenih prebojev na trg.
- Vidnost in prepoznavnost: Startupi iz Srednje-Vzhodne Evrope lahko na svetovnem odru pokažejo svoje inovacije in s pomočjo dostopa do vrhunskih partnerstev povečajo svojo kredibilnost.
Svetla prihodnost za deeptech startupe iz Srednje-Vzhodne Evrope
S članstvom Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja v Deeptech Alliance imajo startupi iz vse regije dostop do ključnih igralcev v spreminjajočem se svetu deeptecha. Njihove inovativne rešitve, zakoreninjene v dolgi zgodovini regionalnih tehnoloških prebojev, tako postajajo bolj pripravljene na soočanje s globalno konkurenco, hkrati pa ustvarjajo pozitiven vpliv na družbo in okolje.
Z evropsko podporo za za deeptech in mrežo, ki jo nudi DTA, so priložnosti za startupe v tej regiji res neomejene. Najuspešnejši in globalno najbolj prelomni startupi iz Srednje-Vzhodne Evrope se že od nekdaj zanašajo na tehnologijo kot konkurenčno prednost. Naša regija res ni žarišče kapitalskih investicij, zagotovo pa visoka koncentracija vrhunskih in dostopnih talentov predstavlja ključen faktor za dolgoročni uspeh regije na področju deeptecha. Z vztrajno rastočo podporo EU in mrežo privatnih akterjev, ki jo prinaša DTA ima vsa regija odlično odskočno desko v svetlejšo, globalno uspešno in bolj trajnostno prihodnost skozi inovacije.
Za več informacij o Deeptech Alliance in njenem vplivu na stratupe obiščite Deeptech Alliance.
Avtor članka:
Katarina Pivko
LUI d.o.o.
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.
Objavljeno dne: 26.10.2023
Projekt je sofinanciran s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport ter SPIRIT, Javna agencija.