Aktivnosti podpornega podjetniškega okolja Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja za obdobje 2023 – 2025 so predmet »Javnega razpisa za izvedbo celovitih podpornih storitev za inovativne posameznike in inovativna zagonska podjetja 2024–2025«.
Namen javnega razpisa je prispevati k izboljšanju podpornega okolja za inovativno zagonsko podjetništvo preko zagotavljanja brezplačnih podpornih storitev za inovativne potencialne podjetnike in inovativna zagonska podjetja.
Podporne storitve bodo prispevale:
· h krepitvi inovativnega podjetniškega potenciala;
· k pospeševanju ustanavljanja novih inovativnih zagonskih podjetij;
· k povečevanju števila novoustanovljenih inovativnih podjetij, predvsem tistih, ki dosegajo višjo dodano vrednost v primerjavi s slovenskim povprečjem; in
· k izboljšanju razvojnega potenciala in konkurenčnosti inovativnih zagonskih podjetij in posledično k znižanju stopnje njihove umrljivosti v začetnih fazah razvoja.
Ciljne skupine in upravičenci
Ciljne skupine uporabnikov podpornih storitev in aktivnosti, ki so predmet javnega razpisa so:
– inovativni potencialni podjetniki
Posamezniki z inovativno podjetniško idejo, študentje, raziskovalci itd.
– inovativna zagonska podjetja
Inovativna zagonska podjetja so podjetja, ki so vpisana v Register inovativnih zagonskih podjetij, skladno s 31. členom Zakona o spodbujanju investicij ali pa podjetja, ki izpolnjujejo pogoje za vpis v register, pri čemer je lahko pravnoorganizacijska oblika tudi samostojni podjetnik (s.p.) ali zadruga, in uspešno prestanejo presojo v izbranem inkubatorju.
Predmet javnega razpisa je financiranje izvajanja podpornih storitev in drugih aktivnosti nacionalnega start-up konzorcija, ki se brezplačno zagotavljajo ciljnim skupinam.
Podpora ciljnim skupinam se zagotavlja s:
· promocijo inovativne podjetniške kulture:
o informiranjem in promocijo,
o start-up dogodki;
· izvajanjem celovitih podpornih storitev:
o start-up programi (pred-inkubacijski, inkubacijski in horizontalni pospeševalniški)
o start-up svetovanjem,
o start-up mentoriranjem, in
o ekspertnim svetovanjem.
Za inovativna zagonska podjetja, ki bodo prejemniki podpornih storitev Start-up konzorcija,
predstavljajo nekatere prejete podporne storitve de minimis pomoč na osnovi sheme: »Program izvajanja finančnih spodbud MGTŠ – de minimis« (št. priglasitve: M001-2399245-2015/IV – podaljšanje sheme, datum potrditve sheme: 27. 12. 2023; trajanje sheme: 30. 6. 2024) in priglašeni shemi državne pomoči Program ukrepov MGTŠ za spodbujanje podjetništva in konkurenčnosti v obdobju 2024–2030 – de minimis« (št. sheme: M001-2632616-2024, datum potrditve sheme: 13. 3. 2024; trajanje sheme: do 31. 12. 2030).
• 2.2 Start-up programi: inkubacija in horizontalni pospeševalniški programi
• 2.3 Start-up svetovanje,
• 2.4 Start-up mentoriranje in
• 2.5 Ekspertno svetovanje
Cilj javnega razpisa z vidika Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027 je prispevati k specifičnemu cilju RSO1.3 »Krepitev trajnostne rasti in konkurenčnosti MSP ter ustvarjanje delovnih mest v MSP«, prednostne naloge 1 »Inovacijska družba znanja, med drugim s produktivnimi naložbami (ESRR)«.
Javni razpis za izbor operacij delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Javni razpis za izbor operacij se izvaja v okviru »Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027«, prednostne naloge 1 »Inovacijska družba znanja, med drugim s produktivnimi naložbami (ESRR)«, specifičnega cilja RSO1.3 »Krepitev trajnostne rasti in konkurenčnosti MSP ter ustvarjanje delovnih mest v MSP«.
Vrednost projekta: 1.841.666,67€
Trajanje projekta: 1.11.2023 – 31.12.2025
Start-up konzorcij sestavljajo:
- Ljubljanski univerzitetni inkubator – vodilni partner
- Tehnološki park Ljubljana
- Primorski tehnološki park
- Inkubator Sežana
- Tovarna podjemov
- Katapult
- SAŠA inkubator
- Podjetniški inkubator Podbreznik