COGSTEPS: Razbijanje mitov o spin-outih

Mnogi raziskovalci in znanstveniki delajo vse življenje na določenem področju in so vrhunski strokovnjaki z dolgoletnimi izkušnjami. Večina doktorskih študentov med pripravo doktorske disertacije vlaga več let v raziskave, razvoj in preizkušanje, vendar se to znanje in izkušnje redko uporabljajo v industriji. Znanje in vrhunske izume je možno komercializirati na več načinov. Eden izmed njih je tudi ustanovitev odcepljenega podjetja (spin-out). Naloga še zdaleč ni lahka, kot ovira na poti pa so pogosto tudi strahovi in miti.

13.11.2021

Mnogi raziskovalci in znanstveniki delajo vse življenje na določenem področju in so vrhunski strokovnjaki z dolgoletnimi izkušnjami. Večina doktorskih študentov med pripravo doktorske disertacije vlaga več let v raziskave, razvoj in preizkušanje, vendar se to znanje in izkušnje redko uporabljajo v industriji.

Znanje in vrhunske izume je možno komercializirati na več načinov. Eden izmed njih je tudi ustanovitev odcepljenega podjetja (spin-out). Naloga še zdaleč ni lahka, kot ovira na poti pa so pogosto tudi strahovi in miti.

Na dogodku se bomo z gosti pogovarjali o najpogostejših izgovorih raziskovalcev, zakaj ne bi njihov izum luči sveta ugledal preko odcepljenega podjetja. Z nami bodo:

Dotaknili se bomo naslednjih mitov:

  1. Ustanovitev odcepljenega podjetja je zahtevna in draga.
  2. Vloga TTO pri ustanavljanju odcepljenih podjetij. Bodo z mano ali proti meni?
  3. Glavno vlogo pri odcepljenem podjetju imajo raziskovalci. Podjetje bo uspešno le, če ga vodijo raziskovalci.
  4. Komercializacija tehnologij je lažja preko licenciranja že uveljavljenemu podjetju kakor preko odcepljenega podjetja.
  5. Potrebujemo zaščito (patent) in sredstva za dodaten razvoj. Potem izuma ne bo težko komercializirati.

So to res miti ali je v njih tudi resnica?

 Pridružite se nam na pogovoru v Veliki predavalnici Kemijskega inštituta v torek, 23. 11. 2021, ob 9. uri.

 


Za udeležbo je potrebno izpolnjevati PCT pogoj. Število mest je omejeno, vstop pa mogoč po predhodni najavi, zato vas prosimo, da se najkasneje do ponedeljka, 22.11.2021, do 8. ure prijavite na spodnji povezavi.


 

 

Crossing the Gap: Startup education and support for PhD students, researchers and scientists (COGSTEPS) je Erasmus+ projekt, s katerim želimo pomagati pri premostitvi vrzeli med akademsko in podjetniško skupnostjo. V projektu sodelujemo Univerza v Ljubljani, Tehnična univerza v Grazu, Fakulteta za elektrotehniko in računalništvo Zagreb, Ljubljanski univerzitetni inkubator, zagrebški inkubator ZICER in Know-Center Graz.

Več o projektu https://cogsteps.com/.

Sorodno